2013 m. gegužės 17 d., penktadienis

Protingas namas 2.0


Pamąstymai apie razumną triobą


Šiandien vakare dirbau indaplovės operatoriumi ir galvojau, ar yra prasmė davesti  iki proto Android platformai skirtą SCADA sistemą.  Tas žaislas guli padėtas jau kokie 4 mėnesiai. Pagrindinis jo tikslas lengvai konfigūruojamos, mobilios pramonės darbo vietos. Tačiau yra ir kitas tikslas - patogus įrenginys sąsajai su protingu namu. Taigi kol šitas darbas laukia, pakalbėkim apie protingą namą. Tiksliau, kaip jis atrodo ir kaip aš jį suprantu praėjus 3 metams nuo diegimo .

Gyvenimas nestovi vietoje, šiandien tiek šildymo sistemos, tiek apsaugos sistemos, ir gudresnės apšvietimo sistemos atlieka daug funkcijų kurios yra priskiriamos protingiems namams. Yra tik vienas bet, šios sistemos veiks atskirai, joms valdyti reikės keleto skirtingų aplikacijų. Norint jas apjungti reikės papildomo viršutinio sistemos lygio.
Tačiau tai nėra blogai. Tiesiog turime daugiau galimybių:
 1. Maksimaliai integruota, vieno tiekėjo produktais ar bendra technologija paremta sistema,
 2. Skirtingų tiekėjų ir skirtingų technologijų sistemos apjungtos į bendrai funkcionuojančią sistemą.
Abu variantai turi savų pliusų ir savų minusų. Tačiau antrasis variantas mano manymu yra perspektyvesnis, su laiku, susistandartizavus sąsajoms, jis gražiai įsilies į daiktų internetą. Mano sistema yra kažkur per vidurį, ji turi ir 1 ir 2 varianto savybių. Tai yra ir  mano bandymų poligonas, tad kai kurios funkcijos ir sąsajos dubliuojasi, periodiškai keičiasi. Schemoje pabandžiau parodyti kaip sistema atrodo šiandien. ir kaip ji artimiausiu metu /tikriausiai ateinančią žiemą/ prasiplės. Tai labai supaprastinta schema, ypač apsaugos priemonės. Deja apie jas šiame bloge nekalbėsiu.
Šiuo metu pradedame pirties statybos parengiamuosius darbus. Pirtis bus mažas poligonas paeksperimentuoti su Arduino :) Lygiagrečiai galvoju apie galimybę name įrengti elektros energijos skaitliukus prie kiekvieno elektros lizdo (rozetės) ir tokiu būdu padaryti elektros sąnaudų ir galios monitoringą realiu laiku. Vienintelis stabdis, tai kol kas man nepatinka rinkoj esančių skaitliukų/daviklių kaina.

Reikalingos ir nelabai protingo namo funkcijos

Per tris metus išsigrynino mūsų namo funkcijos kurias mes naudojame dažniausiai  arba nenaudojame visai:
 1. Apšvietimo scenos. Nenaudojom niekada
 2. Infrared distancinis valdymas. Naudojom gal keletą kartų
 3. Android distancinis valdymas. Naudojam šildymo valdymui, kai ne namuose; visų įrenginių išjungimui ir t.t
 4. Automatinis kiekvieno kambario šildymo valdymas. Naudojama ir labai. Turbūt labiausiai naudojama funkcija.
 5. Apšvietimo išjungimas kai patalpoje nėra žmonių ir apšvietimo įjungimas kai tie žmonės sugrįžta. Labai gera ir labai naudojama funkcija energijos taupymo požiūriu. Tačiau ir labai bukinanti, žmogus atpranta junginėti šviesas.
 6. Automatinis elektros atjungimas (numatytose rozetėse) išėjus iš namų. Ne vieną kartą sėkmingai atjungtas lygintuvas
 7. Aliarmai ir apsauginiai veiksmai suveikus signalizacijai, prakiurus vandentiekio ar dujų vamzdžiui. Geriau kad jų neprireiktų :)
 8. Centralizuota garso sistema visuose kambariuose (su zonų atskyrimu).  Šiais iPad ir dlna laikais realizuojasi elementariai ir manau kad stacionariai sumontuoti lubose ar sienose garsiakalbiai, ne tik brangesnis, bet ir mažiau kokybiškas sprendimas. Mes pasirėmėm paprastu ip tinklu ir dlna ir viskas važiuoja.
 9. Prieiga prie sistemos per PC, tik geekams :)
 10. Prieiga prie sistemos per lietimui jautrų ekraną virtuvėje - naudojama kasdien.
 11. Prieiga prie sistemos pasinaudojant visokiais gudriais mygtukais sienose. gąsdina paprastus žmones, todėl mes vietoj jų sumontavom mygtukus vizualiai primenančius klasikinius elektros jungiklius.
 12. Automatinis laistymas. Gera funkcija, bet jei būtų automatinis snieko nukasibas būtų dar geriau :)
Jei dar ką prisiminsiu papildysiu sąrašą.

Kam reikalingas protingas namas

Per tris metus pasikeitė ir mano požiūris į protingą namą. Reikia pripažinti kad vienas protingas namas veikiantis atskirai nėra taip jau labai reikalingas, jis įdomus greičiau entuziastams ir technologijų mylėtojams. Taip jis suteikia daugiau komforto, leidžia sutaupyti elektros ir šiluminės energijos, padidinti pastato saugumą (vagystės, gaisrai, nuotekiai). Tačiau jame yra ir begalės funkcijų, kurias viena kartą pabandei, pažaidei ir daugiau turbūt nebesugrįši (ž.r. sąrašą aukščiau). Visi protingų namų sistemų kūrėjai ir gamintojai kažkodėl akcentuoja būtent šitas gražias blizgančias tačiau niekam nereikalingas funkcijas :)

O vis dėlto?

Šiuo metu kurdamas ar įrenginėdamas sistemą akcentus sudėčiau šiek tiek kitaip:
 • namų saugumo padidinimas,
 • kuro reikalingo šildymui taupymas,
 • elektros energijos reikalingos apšvietimui, buičiai ir vėdinimui taupymas,
 • išsami energijos sąnaudų apskaita,
 • priėjimas prie sistemos iš bet kur ir bet kada,
 • socialinė integracija
Ne veltui prieš porą dienų kalbėjau apie socialinius tinklus. Protingas informacijos pateikimas savo bendraminčiams gali padėti sukurti saugius ir taupius namus. 

Keisdamiesi kuro, ar elektros sąnaudų informacija su savo kaimynais ar panašių namų savininkais galime sutaupyti. Tokie duomenų mainai gali ir turėtų būti visai automatiniai. Mes atsikeliame ryte, ir kol verda kava televizoriuje peržvelgiame naujienas. Viena iš jų:
Šiandien šalta -20C, per naktį sudegė 12 kubinių metrų dujų, tai yra 25Litai. Kaimynas Jonas šią naktį šildymui išleido 15Litų... 
Visai neblogai, yra proga susitikti su kaimynu ir pasišnekėti, kodėl jis toks taupus o aš ne. Gal pakalbėjus ir man pavyks sutaupyti. Tuo pačiu susitiksim su kaimynu, gal ir alaus išgersim, vystosi santykiai.
Pasinaudodami tokiais duomenimis ateityje galėsime kartu nupirti kurą ar elektros energiją, perkant didesnį kiekį tikėtina gauti nuolaidas.

Kitas pavyzdys: Suveikė mano apsauginė signalizacija, informaciją apie suveikimą gali gauti ir mano artimiausi kaimynai. Bambekliai gali bambėti kad neis kaimynas ir nežiūrės, bet jei santykiai su kaimynais bus tikrai kaimyniški - jis tikrai nueis ir pažiūrės, ir pats nueisi kitą kartą. 

Protingas Miestas

Protingas namas tai tik mažas dantratėlis, kuris turi su laiku turėtų atsidurti protingame kvartale, vėliau protingame mieste, bet apie kitą kartą.

bus daugiau...

4 komentarai:

Valdas Brazaitis rašė...

Seip neblogas dalykas ,as ir mastau apie protingo namo sistema . Man atrodo reikalingos sistemos yra : 1. Sildimo valdymas , atskirai kiekvienam kambari (padeda taupyti) 2. Apsaugos sistema. 3. Energijos atjungimas rozetese , kaipminejo Zilvinas jai uzmirsai isjungti ligintuva :)

Unknown rašė...
Autorius pašalino šį komentarą.
Anonimiškas rašė...

Labai apsidžiaugiau atradęs pastebėjimus apie išmanaus namo sistemą. Noriu paklausi, kokiu protokolu bendrauja apsaugos sitema su protingu namu? Kokį serverį naudoji duomenų kaupimui ar užtenka pagrindinio kontrolerio resursų? Kokiu protokolu pasiimi visa info iš serverio? Kiek pinigų kainavo visos sistemos komoponentai? Aš planuo skirti 1500eur tokiai sistemai. Ačiū!

AndriusMan rašė...

Wow šaunus projektas. automatikos sistemos protingai įrengtos taip pat. Tikiu, kad jauku tokiuose namuose ir gyventi bus :)