2009 m. liepos 2 d., ketvirtadienis

Protingas namas nuo A iki Z (2): Technologijų apžvalga

Visos namo automatizavimo sistemos (nemėgstu aš termino "Protingas Namas") naudojasi ryšio priemonėmis sistemos komponentams apjungti. Ryšiai gali būti organizuoti dviem būdais:
 • Su laidais
 • Be laidų
trečio nežinau :)

Pasirenkant technologiją pirmiausia reikėtų atsakyti į klausimą ar mes dar tik statome namą ar mes remontuojame/rekonstruojame esamą namą (gal būt butą). Jei vyksta statyba arba rekonstrukcija galime rinktis tai kas arčiau širdies, jei vyksta remontas arba namas jau įrengtas tes rinktis bevieles technologijas arba bandyti panaudoti jau esamus kabelius (o jų yra bet kuriame name :)
Asmeniškai manau kad kur tik galima ir jei tik galima patartina rinktis kabelius. Mano subjektyvūs argumentai:
 • Namo statybos metu ištampyti papildomai vytą porą yra pakankamai nebrangu.
 • į jungiklius galime tempti tą pačią vytą porą, nereikia tampyti 3x1,5mm2 vario.
 • radiodažniu veikianti sistema sukuria papildomą elektromagnetinį foną namuose kurio aš esu linkęs išvengti. Jau ir taip namuose turime WiFi, Bluetooth, GSM ir dar krūvą spinduliavimo šaltinių pradedant mikrobangų krosnelėmis ir baigiant ...
 • radiodažniu veikiantys prietaisai yra gerokai brangesni.
 • infraraudonaisiais spinduliais (IR) veikiančios sistemos veikia tiesioginio matomumo zonose.

Kabelinės sistemos

Natūralu kad pirmiausiai ir atsirado sistemos su laidais ir kabeliais. Atsimenu vaikystėje elementari dviejų jungiklių sistema namo laiptinėje atrodė beveik stebuklas. O pirmas Šilelio "distancinio" valdymo mygtukas ant laido beveik kaip kosminis laivas :)

Kabelinės namų valdymo sistemos dažniausiai naudoja:
 • Vytą porą (UTP, FTP)
 • Elekros instaliacijos kabelius
 • Optinį kabelį (gyvo nemačiau :)
 • Telefono linijas
 • Koaksialinį kabelį
Absoliuti dauguma šiuo metu esančių sistemų naudoja vytą porą. Tai ir EIB/KNX ir ir LonWorks ir Domintell ir daugelis kitų. Plačiausiai paplitęs ir dėka Lietuvos distributorių brangiausias yra EIB/KNX sprendimas.

Įdomesnis variantas yra naudoti elektros instaliacijos kabelius. Jis patrauklus tuo, kad nereikia kloti papildomų kabelių tinka esantys elektros kabeliai (yra papildomu sąlygų :)). Žinomiausios elekros instaliacijos kabeliais veikiančios sistemos yra:
 • X10
 • HomePlug
Yra dar keletas sistemų bet šios mano galva yra tipiniai atstovai. Abi sistemos yra gana plačiai paplitusios JAV. Abi sistemos pakankamai lengvai instaliuojamos ir pagal realizaciją viena nuo kitos skiriasi kaip diena nuo nakties.


X10 standartas sukurtas berods 1975. Taip kad technologija yra pakankamai sena. Technologijos esmė ta, kad prietaisai vienas su kitu komunikuoja elektros kabeliais tuo metu kai elektros dažnio kreivė kerta nulį. Informacijos kiekis perduodamas kabeliu yra ribojamas elektros dažniu. Taigi kiek hercų tiek ir bitukų. Duomenų atrodo labai mažai bet prietaisų įjungimui ir išjungimui užtenka. bet jei prietaisų sistmeoje daugiau, galima pastebėti vėlavimą. Paspaudžiam mygtuką ir ... šviesos užsidega :)

HomePlug veikimas yra visai kitoks. Elektros tinklu paleidžiamas dar vienas dažnis kuris ir neša visą reikiamą informaciją (panašiai kaip DSL). Standartas - "jėginis"! Jei viskas veikia juo gali sėkmingai keliauti 200mbps. Gali ne tai kad namus valdyt bet HDTV žiūrėt. Bet kaina ...

Tačiau elektros instaliacijos kabelių panaudojimas turi vieną didelį trūkumą - reikia izoliuoti savo namų elektros tinklą nuo išorės ir reikia izoliuoti namuose esančius triukšmų šaltinius (t.y. elektros varikliai, mikrobangų krosnelės ir t.t.)

Bevielės sistemos


Bevielės sistemos dažniausiai būna realizuotos panaudojant:
 • Radiodažnį
 • Infraraudonuosius spindulus
Taip jau išeina kad realiam gyvenime dažniausiai naudojamos kelios technologijos. Mano paties sistemoje pagrindinės magistralės realizuotos vyta pora (FTP), su išoriniais prietaisais bendraujama per infraraudonuosius spindulius, su kompiuterine technika per Ethernetą.

(Bus daugiau)

5 komentarai:

Vadimas rašė...

Zilvinai, rasai kad istampyti vyta pora per nama nera brangu, ir nereikia iki jungikliu tempti el.kabeli. Sutinku. Bet tu nerasai, kad el.kabelio iki el.gaveju (lempos, rozetes, varikliukai etc) sueina gerokai daugiau nei jei butu iprasta instaliacija. Kiekviena elekros prietaisu grupe reikalauja atskiro kabelio is el.spintos. Kiekviena grupe turi buti pajungta nepriklausomai nuo kitu grupiu. Juk pagrdinde protingo namo automatai daro tik viena funkcija - reguliuoja maitinima tam tikrai grupei prietaisu ir tiek.

Unknown rašė...

Sveiki, gal būtų galimybė su Jumis padiskutuoti smart hous'o tema, kadangi esu magistrantė ir mano tema apie smart home.

Unknown rašė...

Galima

olegas rašė...

olegas raso

Labas Zilvinai!norejau paklausti i kokia kaina as tureciau orentuotis tavo isdestitame variante.Diekui

olegas rašė...

olegas raso

Labas Zilvinai!norejau paklausti i kokia kaina as tureciau orentuotis tavo isdestitame variante.Diekui